12 312 53 28   •   [email protected] •  

Logo UTW APS - Uniwersytet Trzeciego Wieku Online

Podstawy języka angielskiego dla seniorów – pierwszy krok do opanowania uniwersalnego języka

Język angielski jest obecnie najbardziej rozpowszechnionym językiem na świecie, a jego znajomość ułatwia komunikację, podróżowanie oraz korzystanie z bogactwa informacji dostępnych w sieci. Nawet jeśli nie mieliście dotychczas okazji nauczyć się angielskiego, nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć swoją przygodę z tym językiem. W tym artykule przedstawiamy podstawy języka angielskiego dla seniorów, które pozwolą Wam zacząć rozmawiać, pisać i czytać w języku obcym.

Angielski stał się globalnym językiem komunikacji i jest powszechnie używany w wielu krajach na całym świecie. Angielski jest językiem ojczystym dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii, Nowej Zelandii, a także niektórych krajów Afryki i Karaibów.

Wiele innych krajów również uważa angielski za język urzędowy lub drugi język, co oznacza, że jest on nauczany w szkołach i używany w rządzie, biznesie oraz mediach. Nawet w krajach, w których angielski nie jest językiem oficjalnym, jest on często używany jako język wspólny dla komunikacji międzynarodowej.

Nauka angielskiego otwiera drzwi do korzystania z ogromnej ilości zasobów informacyjnych, nawiązywania kontaktów z ludźmi z różnych kultur oraz podróżowania i odkrywania świata.

Alfabet angielski

Angielski alfabet składa się z 26 liter, tak jak polski. Znając polski alfabet, łatwo przyswoisz litery angielskie. Warto jednak zwrócić uwagę na nieco inną wymowę niektórych liter.

Podstawowe słownictwo

Zaczynając naukę języka angielskiego, warto zapoznać się z podstawowym słownictwem, takim jak dni tygodnia, miesiące, liczby, kolory, a także często używane zwroty i wyrażenia. Opanowanie tych słów ułatwi dalszą naukę i pozwoli na proste komunikowanie się.

Czasowniki „to be” i „to have”

Czasowniki „to be” (być) i „to have” (mieć) są kluczowe w języku angielskim. Warto nauczyć się ich odmiany i zastosowania, gdyż będą one podstawą do tworzenia zdań w różnych czasach i konstrukcjach gramatycznych.

Proste zdania

Naukę angielskiego warto zacząć od tworzenia prostych zdań, które pozwolą Wam wyrazić swoje myśli, uczucia i potrzeby. Ważne jest, aby nauczyć się podstawowej struktury zdania, czyli kolejności podmiotu, orzeczenia i dopełnienia.

Oto 10 przykładowych zdań po angielsku, które mogą być przydatne dla osób początkujących w nauce języka:

 1. Hello, my name is Anna. – Cześć, nazywam się Anna.
 2. How are you? – Jak się masz?
 3. I’m fine, thank you. – Dobrze, dziękuję.
 4. Excuse me, where is the bathroom? – Przepraszam, gdzie jest łazienka?
 5. Can you help me, please? – Czy możesz mi pomóc?
 6. What time is it? – Która jest godzina?
 7. How much does it cost? – Ile to kosztuje?
 8. I would like a coffee, please. – Poproszę kawę.
 9. Do you speak English? – Czy mówisz po angielsku?
 10. Goodbye, see you later! – Do widzenia, do zobaczenia później!

Te podstawowe zdania pomogą Wam nawiązać kontakt z anglojęzycznymi osobami, prosić o pomoc, czy wyrażać podstawowe potrzeby. W miarę nauki języka angielskiego warto rozbudowywać swoje słownictwo i umiejętność tworzenia bardziej skomplikowanych zdań.

Pytania i negacje

Aby móc zadawać pytania oraz tworzyć zdania przeczące, trzeba poznać odpowiednie reguły gramatyczne. Na początek warto nauczyć się tzw. pytaniań ogólnych (zaczynających się od „do” lub „does”) oraz pytaniań szczegółowych (zaczynających się od słów pytających, takich jak „who”, „what”, „where”, „when”, „why”, „how”).

Proste czasy gramatyczne

Na początku nauki języka angielskiego warto skupić się na trzech podstawowych czasach gramatycznych: Present Simple (czas teraźniejszy prosty), Past Simple (czas przeszły prosty) oraz Future Simple (czas przyszły prosty). Zrozumienie tych czasów i umiejętność tworzenia zdań w każdym z nich pozwoli na wyrażanie myśli dotyczących przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

Liczebniki

Zdobywanie umiejętności liczenia po angielsku to kolejny istotny krok w nauce. Na początek warto opanować liczebniki główne (cardinal numbers) oraz porządkowe (ordinal numbers), które przydadzą się w codziennych sytuacjach, takich jak zakupy czy omawianie dat.

Przyimki

Przyimki to krótkie słowa, które informują o relacji między słowami w zdaniu, takie jak miejsce, kierunek czy czas. Przykłady przyimków to „in”, „on”, „at”, „under”, „between”. Nauka przyimków jest kluczowa dla zrozumienia i konstrukcji poprawnych zdań w języku angielskim.

Czytanie i słuchanie

Aby szybciej przyswoić nowy język, warto regularnie czytać i słuchać materiałów w języku angielskim. Możecie zacząć od prostych książek, artykułów czy podcastów dostosowanych do Waszego poziomu. Im więcej będziemy narażeni na język angielski, tym lepiej będziemy go rozumieć i opanowywać.

Przykłady materiałów do słuchania i czytania dla osób uczących się języka angielskiego:

Materiały do słuchania:

 1. Podcasty dla uczących się angielskiego, np. „6 Minute English” (BBC Learning English), „All Ears English” czy „Luke’s English Podcast”.
 2. Audiobooki dostosowane do poziomu zaawansowania, np. „The Adventures of Tom Sawyer” (Mark Twain) czy „Alice’s Adventures in Wonderland” (Lewis Carroll) dla początkujących.
 3. Programy radiowe w języku angielskim, takie jak BBC World Service, NPR (National Public Radio) czy Voice of America.
 4. Muzyka w języku angielskim – słuchanie piosenek i czytanie tekstów piosenek, np. The Beatles, Elton John, Adele czy Ed Sheeran.
 5. Filmy i seriale z napisami w języku angielskim – na początek można wybrać produkcje z prostym językiem, takie jak „Friends”, „The Big Bang Theory” czy „The Crown”.

Materiały do czytania:

 1. Adaptacje książek na odpowiedni poziom zaawansowania, np. „Oxford Bookworms Library” czy „Penguin Readers”.
 2. Artykuły na stronach internetowych dla uczących się angielskiego, takich jak Breaking News English, News in Levels czy EnglishClub.
 3. Darmowe e-booki w języku angielskim dostępne w Internecie, np. na stronie Project Gutenberg.
 4. Proste opowiadania w języku angielskim, np. „Aesop’s Fables” czy „Grimm’s Fairy Tales”.
 5. Gazety i czasopisma w języku angielskim, np. „The Guardian”, „The New York Times”, „The Economist” czy „National Geographic”.

Pamiętaj, że ważne jest dostosowanie materiałów do swojego poziomu zaawansowania, aby nauka była efektywna i przyjemna. W miarę postępów w nauce języka angielskiego warto wybierać coraz bardziej zaawansowane materiały do słuchania i czytania.

Ćwiczenia i praktyka

Nauka języka angielskiego, jak każda inna umiejętność, wymaga ćwiczeń i praktyki. Starajcie się regularnie powtarzać materiał, rozmawiać z innymi uczącymi się angielskiego lub anglojęzycznymi osobami oraz korzystać z aplikacji i narzędzi do nauki języków.

Jak najlepiej nauczyć się angielskiego?

Najbardziej efektywnym sposobem nauki angielskiego, szczególnie dla osób starszych, może być nauka w grupie na Uniwersytecie Trzeciego Wieku APS. Grupowe zajęcia mają wiele zalet, które przyczyniają się do skuteczniejszego przyswajania języka i motywacji do nauki.

Przede wszystkim, uczestnicząc w zajęciach na UTW APS, macie możliwość uczenia się pod okiem doświadczonych lektorów, którzy dostosowują materiały oraz metody nauczania do potrzeb seniorów. Współpraca z nauczycielem pozwala na szybkie wyjaśnienie wątpliwości i otrzymanie informacji zwrotnej dotyczącej poprawności wypowiedzi czy wymowy.

Ponadto, nauka w grupie sprzyja wymianie doświadczeń, rozmowom na różne tematy oraz budowaniu więzi między uczestnikami kursu. Ucząc się razem z innymi seniorami, którzy również chcą opanować język angielski, można poczuć wsparcie, zrozumienie i motywację do dalszego rozwoju.

Zajęcia na UTW APS często obejmują również praktyczne ćwiczenia i zadania, które uczą rozwiązywania problemów komunikacyjnych oraz radzenia sobie z realnymi sytuacjami językowymi. Tego rodzaju aktywności pozwalają na rozwijanie sprawności językowych w sposób bardziej angażujący i efektywny niż samodzielna nauka.

Wreszcie, uczestnictwo w kursach językowych na Uniwersytecie Trzeciego Wieku APS daje okazję do poznania nowych ludzi, nawiązania przyjaźni oraz odkrycia wspólnych zainteresowań i pasji. Wspólne nauka angielskiego może stać się źródłem wielu pozytywnych emocji, które wpłyną na dobre samopoczucie i jakość życia seniorów.

Zachęcamy zatem do zapisania się na kursy języka angielskiego na UTW APS i odkrycia zalet nauki w grupie pod okiem profesjonalistów. To nie tylko sposób na opanowanie nowego języka, ale także na poszerzenie horyzontów i zdobycie nowych doświadczeń życiowych.

Nauka języka angielskiego to nie tylko inwestycja w siebie, ale także okazja do zdobycia nowych przyjaciół, wyjazdów zagranicznych, czy korzystania z międzynarodowych źródeł wiedzy. Zatem nie zwlekajcie i zacznijcie swoją przygodę z językiem angielskim już dziś! Odkryjecie, że nauka tego uniwersalnego języka przynosi wiele korzyści oraz satysfakcji, a także może stać się źródłem wielu wspaniałych doświadczeń. Do zobaczenia na zajęciach!

Inni czytali również

Udostępnij

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Proszę spróbuj ponownie.
Twój formularz został wysłany, sprawdź swój adres email aby potwierdzić!

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco.