12 312 53 28   •   [email protected] •  

Logo UTW APS - Uniwersytet Trzeciego Wieku Online

Technologia dla seniorów – najlepsze aplikacje i narzędzia

Coraz więcej seniorów korzysta z technologii, ale nadal wiele osób starszych czuje się zniechęcona i zniechęcona, gdy chodzi o korzystanie z urządzeń elektronicznych. Jednak technologia może być ogromnym udogodnieniem, zwłaszcza dla starszych ludzi, którzy chcą utrzymać swoją niezależność i pozostać w kontakcie z bliskimi. Dlatego postanowiliśmy stworzyć listę najlepszych aplikacji i narzędzi, które pomogą seniorom wykorzystać technologię w pełni.

 1. Skype – Aplikacja, która umożliwia rozmowy wideo i dźwiękowe z rodziną i przyjaciółmi na całym świecie. Skype jest łatwy w obsłudze i zapewnia wysoką jakość dźwięku i obrazu.
 2. Zoom – Aplikacja, która umożliwia prowadzenie spotkań wideo i telekonferencji z grupą osób, w tym z rodziną, przyjaciółmi i opiekunami. Zoom jest łatwy w obsłudze i zapewnia wysoką jakość dźwięku i obrazu.
 3. Medisafe – Aplikacja do zarządzania lekami, która pomaga seniorom pamiętać o swoich lekach i dawkach. Medisafe może przypominać o lekach za pomocą powiadomień, a także umożliwia dzielenie się informacjami o lekach z opiekunami i lekarzami.
 4. Lumosity – Aplikacja, która umożliwia trening mózgu, poprawiając pamięć, koncentrację i myślenie przestrzenne. Lumosity oferuje różne gry i treningi, aby pomóc seniorom utrzymać swoje umysły w dobrej formie.
 5. Gry karciane – Gry karciane, takie jak pasjans, mogą być wspaniałym sposobem na spędzanie wolnego czasu i utrzymywanie umysłu w dobrej formie. Gry karciane są łatwe w obsłudze i można je grać na smartfonie lub tablecie.
 6. Facebook – Aplikacja społecznościowa, która umożliwia seniorom pozostanie w kontakcie z rodziną i przyjaciółmi, przeglądanie zdjęć i udostępnianie aktualności. Facebook jest łatwy w obsłudze i można go używać na smartfonie lub tablecie.
 7. Google Maps – Aplikacja, która pomaga seniorom nawigować wokół miasta i znaleźć interesujące miejsca.

Technologie towarzyszą nam w coraz większym stopniu, a ich rozwój w ostatnich latach jest imponujący. Wszyscy, bez względu na wiek, możemy z nich korzystać i czerpać z nich korzyści. Jednak to właśnie seniorzy często omijają technologie szerokim łukiem, nie zdając sobie sprawy, jak wiele mogą zyskać dzięki ich zastosowaniu.

Korzystanie z technologii przez seniorów jest niezwykle ważne, ponieważ przynosi wiele korzyści zarówno w sferze prywatnej, jak i społecznej. Dzięki technologii seniorzy mogą pozostać w kontakcie ze swoimi rodzinami i znajomymi, łatwiej porozumiewać się z innymi ludźmi, a także aktywnie spędzać swój czas. Oto kilka powodów, dlaczego warto, aby seniorzy korzystali z wyżej wymienionych aplikacji:

 1. Łatwiejsze i szybsze porozumiewanie się – dzięki technologii seniorzy mogą łatwo i szybko kontaktować się z rodziną, znajomymi i innymi ludźmi, niezależnie od odległości. Mogą korzystać z aplikacji do czatowania, e-maili, a także rozmów wideo, co pozwala na utrzymywanie bliskich relacji z innymi ludźmi.
 2. Więcej możliwości edukacyjnych – korzystanie z technologii umożliwia seniorom dostęp do szerokiej gamy materiałów edukacyjnych, w tym kursów i szkoleń online. Dzięki temu mogą uczyć się nowych rzeczy i rozwijać swoje umiejętności bez konieczności wychodzenia z domu.
 3. Ułatwienie codziennych czynności – korzystanie z technologii może ułatwić codzienne czynności, takie jak robienie zakupów czy załatwianie różnych spraw. Dzięki aplikacjom i narzędziom online seniorzy mogą zamawiać produkty spożywcze i leki, umawiać się na wizyty lekarskie, płacić rachunki i wiele więcej.
 4. Więcej możliwości aktywności – technologia może pomóc seniorom w aktywnym spędzaniu czasu. Dzięki aplikacjom z ćwiczeniami, medytacją czy grami, mogą utrzymać formę fizyczną i umysłową.
 5. Łatwiejszy dostęp do informacji – korzystanie z technologii umożliwia seniorom łatwy dostęp do różnych źródeł informacji. Mogą przeglądać strony internetowe, czytać wiadomości, a także wyszukiwać odpowiedzi na swoje pytania.

Jak widać, korzystanie z technologii może przynieść seniorom wiele korzyści, a także pomóc im w zachowaniu aktywności i samodzielności.

Zachowanie ostrożności podczas korzystania z internetu jest niezwykle ważne, szczególnie dla seniorów, którzy są bardziej narażeni na ataki cyberprzestępców. Warto zawsze sprawdzać wiarygodność źródła, unikać podejrzanych linków oraz nie podawać swoich danych osobowych w nieznanych miejscach w sieci.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat cyberbezpieczeństwa, polecamy artykuł na blogu UTW APS, który zawiera praktyczne wskazówki, jak chronić się przed zagrożeniami w sieci. Warto zawsze pamiętać, że bezpieczeństwo w internecie to sprawa bardzo ważna, która dotyczy każdego użytkownika, nie tylko seniorów. Można przeczytać go tutaj.

Zapraszamy również do skorzystania z naszych zajęć online! To doskonała okazja dla seniorów, by rozwijać swoje zainteresowania, poznawać nowe tematy i czerpać radość z nauki, nie wychodząc z domu.

Nasi wykładowcy to doświadczeni specjaliści, którzy przygotowują zajęcia na najwyższym poziomie, a dzięki platformie internetowej, na której odbywają się lekcje, możesz wziąć udział w nich bez wychodzenia z domu. Nie musisz się martwić o dojazd czy trudności z poruszaniem się po mieście – wszystko odbywa się online, w wygodny dla Ciebie sposób.

Oferujemy naukę języków obcych, wykłady m.i.n. z historii sztuki, filozofii, historii, psychologii i wiele innych. Niezależnie od tego, jakie są Twoje zainteresowania, na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Zapewniamy przyjazną i otwartą atmosferę, w której każdy może czuć się swobodnie i rozwijać swoje umiejętności. Dołącz do nas i doświadcz radości z nauki! Zachęcamy również do zapoznania się z naszymi artykułami na temat cyberbezpieczeństwa oraz innych ciekawych tematów dla seniorów na naszym blogu.

Inni czytali również

Udostępnij

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Proszę spróbuj ponownie.
Twój formularz został wysłany, sprawdź swój adres email aby potwierdzić!

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco.