12 312 53 28   •   [email protected] •  

Logo UTW APS - Uniwersytet Trzeciego Wieku Online

Historia Wielkanocy i tradycyjne potrawy – ciekawostki na temat tego święta

Wielkanoc to czas radosnego przeżywania chwili z bliskimi, ale przede wszystkim dla chrześcijan to najważniejsze święto religijne, które obchodzone jest na całym świecie. Ale skąd się wzięła ta tradycja, jakie są symbole i zwyczaje związane z Wielkanocą?

Historia Wielkanocy

Wielkanoc ma swoje korzenie w święcie żydowskim Pesach, które obchodzone było na pamiątkę wyjścia z Egiptu. To właśnie w czasie Pesach Jezus Chrystus został ukrzyżowany i zmartwychwstał, co dało początek obchodzeniu Wielkanocy.

W Polsce Wielkanoc jest obchodzona już od wieków. Dawniej w Wielką Sobotę składano w kościele życzenia, po czym każdy zanosił baranek z ciasta lub soli na stół wielkanocny. Obecnie na stole wielkanocnym pojawiają się jaja, kiełbasa, chrzan, mazurek, sernik i wiele innych smakołyków.

Tradycyjne potrawy

Jednym z najważniejszych symboli Wielkanocy są jajka. Jajka w kolorze czerwonym symbolizują krew Chrystusa, a jajka w kolorze białym – zmartwychwstanie. Jajka maluje się na różne sposoby, a niektóre regiony Polski mają swoje własne tradycje.

Kolejną ważną potrawą jest biała kiełbasa, która symbolizuje oczyszczenie duszy i ciała. Na stole wielkanocnym nie może zabraknąć też chrzanu, który ma oczyszczać drogi oddechowe, a także pieczonych mięs, warzyw i ciast.

Oprócz tradycyjnych dań, wiele rodzin przygotowuje na Wielkanoc także swoje ulubione przepisy. Dzięki temu każdy stół wielkanocny wygląda nieco inaczej, ale zawsze zapełniony jest pysznymi potrawami.

Podsumowanie

Wielkanoc to wyjątkowy czas, który kojarzy nam się z rodziną, smacznym jedzeniem oraz tradycją. Zanim jednak usiądziemy do stołu, warto poznać historię Wielkanocy oraz symbole i zwyczaje z nią związane. W ten sposób lepiej zrozumiemy znaczenie tego ważnego święta.

Inni czytali również

Udostępnij

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Proszę spróbuj ponownie.
Twój formularz został wysłany, sprawdź swój adres email aby potwierdzić!

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco.