12 312 53 28   •   [email protected] •  

Logo UTW APS - Uniwersytet Trzeciego Wieku Online

Jak bezpiecznie korzystać z internetu – poradnik dla seniorów

Wraz z upowszechnieniem internetu, jego rola w naszym życiu rośnie. Pozwala on na szybkie i łatwe poznanie nowych ludzi, rozwijanie zainteresowań, czy kupowanie różnych rzeczy. Jednakże, korzystanie z internetu niesie ze sobą ryzyko naruszenia prywatności oraz ataki hakerskie. W dzisiejszych czasach, szczególnie seniorzy powinni przykładać wagę do swojego bezpieczeństwa online. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które pomogą w zachowaniu bezpieczeństwa podczas korzystania z internetu.

  1. Używaj silnych haseł

Hasło powinno być złożone z co najmniej 8 znaków, zawierającego małe i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne. Unikaj haseł łatwych do odgadnięcia takich jak imiona, daty urodzenia czy numery telefonów. Hasła powinny być regularnie zmieniane.

  1. Używaj antywirusa

Antywirus to podstawa bezpieczeństwa online. Powinien być zainstalowany na każdym urządzeniu, z którego korzystasz do łączenia się z internetem.

  1. Unikaj klikania w podejrzane linki

Nie otwieraj podejrzanych linków, zwłaszcza jeśli pochodzą z nieznanych źródeł. Linki do stron banków, urzędów czy sklepów internetowych powinny być wpisywane ręcznie w przeglądarkę.

  1. Uważaj na phishing

Phishing to metoda oszustów polegająca na podszywaniu się pod instytucje finansowe czy sklepy internetowe. W celu osiągnięcia swojego celu, oszuści wysyłają wiadomości e-mail, informujące o konieczności zmiany hasła czy podania danych konta. Zawsze sprawdzaj dokładnie, kto jest nadawcą wiadomości i nie podawaj swoich danych, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości.

  1. Dbaj o swoje dane osobowe

Nie udostępniaj swoich danych osobowych osobom, których nie znasz lub które nie są oficjalnymi przedstawicielami instytucji.

Korzystanie z internetu może być także niebezpieczne w kontekście inwigilacji i naruszenia prywatności. Warto więc pamiętać o tym, aby korzystać z bezpiecznych sieci Wi-Fi, a także stosować się do zasad prywatności na portalach społecznościowych i innych serwisach.

Na koniec, ważne jest także zdrowe podejście do korzystania z internetu. Nie pozwól, aby przeglądanie sieci i korzystanie z urządzeń elektronicznych zdominowało Twoje życie. Pamiętaj, że czas spędzony z rodziną i przyjaciółmi jest równie ważny, jak czas spędzony w sieci.

Dlatego też, warto zainteresować się ofertą Uniwersytetu Trzeciego Wieku APS, gdzie możesz nauczyć się, jak bezpiecznie korzystać z internetu, a także zdobyć nowe umiejętności.

Inni czytali również

Udostępnij

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Proszę spróbuj ponownie.
Twój formularz został wysłany, sprawdź swój adres email aby potwierdzić!

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco.