12 312 53 28   •   [email protected] •  

Logo UTW APS - Uniwersytet Trzeciego Wieku Online

Wartościowe książki dla seniorów: Recenzje i rekomendacje literackie na spokojne wieczory

Dobra książka pozwala nie tylko zrelaksować się, ale także poszerzyć horyzonty, poznać nowe kultury i światy, a także zachować sprawność umysłu.

Czytanie książek to jedno z najważniejszych i wartościowych zajęć, które możemy sobie zafundować. Oto kilka powodów, dlaczego warto poświęcać czas na czytanie:

  1. Rozwija wyobraźnię – Czytanie pozwala nam wcielić się w światy wykreowane przez autorów i na chwilę oderwać się od rzeczywistości. Dzięki temu, nasza wyobraźnia rozwija się, co przekłada się na większą kreatywność i zdolność do myślenia abstrakcyjnego.
  2. Poszerza horyzonty – Książki pozwalają nam poznać różne kultury, światopoglądy i sposoby myślenia. Dzięki temu, nasza wiedza i zrozumienie świata stają się bardziej kompleksowe i wszechstronne.
  3. Wspomaga rozwój osobisty – Czytanie książek o tematyce psychologicznej, samorozwoju i duchowości może pomóc nam lepiej zrozumieć siebie i swoje emocje. Dzięki temu, możemy pracować nad swoim rozwojem osobistym i osiągać większą samoświadomość.
  4. Poprawia koncentrację – Czytanie wymaga skupienia i skupienia się na jednej czynności. Dzięki temu, nasza koncentracja i zdolność do myślenia analitycznego poprawia się.
  5. Pomaga w relaksie – Czytanie to doskonały sposób na relaks i odpoczynek po długim dniu. Dzięki temu, możemy oderwać się od codziennych problemów i zrelaksować umysł.
  6. Poszerza słownictwo – Czytanie to doskonały sposób na poszerzenie słownictwa i naukę języków obcych. Dzięki temu, możemy komunikować się lepiej i precyzyjniej.

W tym artykule przedstawiamy recenzje i rekomendacje literackie, które będą doskonałym towarzystwem podczas spokojnych wieczorów.

Klasyczne powieści o miłości

Dla miłośników klasycznej literatury, powieści o miłości to nieodłączny element biblioteki każdego czytelnika. Oto kilka propozycji, które warto poznać lub przeczytać ponownie:

a) „Duma i uprzedzenie” – Jane Austen Ta nieśmiertelna powieść z 1813 roku opowiada o życiu pięciu sióstr Bennet, które muszą zmierzyć się z konwenansami społecznymi, a także odkryć prawdziwą miłość. Książka porusza tematykę miłości, uprzedzeń i społecznych konwenansów w sposób błyskotliwy i dowcipny.

b) „Anna Karenina” – Lew Tołstoj Klasyczna powieść rosyjskiego pisarza to epicka opowieść o miłości, zdradzie i poszukiwaniu szczęścia. Historia Anny Kareniny, która ryzykuje wszystko dla miłości do młodego hrabiego Wrońskiego, jest zarazem fascynująca i wzruszająca.

Współczesna literatura obyczajowa

Jeśli szukasz książek, które poruszają współczesne problemy społeczne i emocjonalne, warto sięgnąć po literaturę obyczajową. Oto dwie propozycje:

a) „Życie po życiu” – Kate Atkinson Powieść opowiada o Ursuli Todd, która wielokrotnie odradza się w różnych wersjach swojego życia. Książka to refleksyjne spojrzenie na życie, los i możliwości wyboru.

b) „Za zamkniętymi drzwiami” – B.A. Paris Ta emocjonująca powieść opowiada o idealnym małżeństwie, które kryje mroczne tajemnice. Główna bohaterka, Grace, staje przed trudnym wyborem, gdy jej mąż zostaje oskarżony o morderstwo. Książka to wciągająca opowieść o zdradzie, manipulacji i miłości.

Biografie i autobiografie

Jeśli interesują Cię historie prawdziwe, to biografie i autobiografie to idealne lektury dla Ciebie. Oto dwie propozycje:

a) „Becoming” – Michelle Obama Autobiografia byłej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych to inspirująca opowieść o karierze, rodzicielstwie i życiu w Białym Domu. Książka to zarazem manifest siły i determinacji kobiet.

b) „Steve Jobs” – Walter Isaacson Biografia twórcy Apple to wciągająca opowieść o życiu jednego z najbardziej wpływowych przedsiębiorców w historii. Książka pozwala poznać historię rozwoju Apple, jak również prywatne życie Jobsa.

Literatura podróżnicza

Jeśli interesują Cię wędrówki po różnych zakątkach świata, to literatura podróżnicza to idealne lektury dla Ciebie. Oto dwie propozycje:

a) „W drodze” – Jack Kerouac Klasyczna powieść Beat Generation to opowieść o życiu na drodze, odkrywaniu nowych miejsc i spotkaniu nowych ludzi. Książka to zarazem manifest wolności i buntu.

b) „Szalony szlak” – Tony Hawks Ta wciągająca książka to relacja z podróży po Irlandii z hokejowym krzesłem na plecach. Książka to zarazem zabawna i wzruszająca opowieść o przygodach na szlaku, jak również odkrywaniu piękna krajobrazów Irlandii.

Zapraszamy do zapisania się na spotkania w kawiarence Słuchacza w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku APS, gdzie będziesz miał możliwość dyskusji o przeczytanych lekturach, poznania nowych autorów i odkrycia nowych horyzontów literackich. Dzięki zajęciom na UTW APS, czytanie stanie się jeszcze bardziej wartościowym i fascynującym sposobem spędzania czasu.

Inni czytali również

Udostępnij

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Proszę spróbuj ponownie.
Twój formularz został wysłany, sprawdź swój adres email aby potwierdzić!

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco.