12 312 53 28   •   [email protected] •  

Logo UTW APS - Uniwersytet Trzeciego Wieku Online

Bezpieczne korzystanie z Internetu i aplikacji mobilnych – poradnik dla seniorów

W dzisiejszych czasach korzystanie z Internetu i aplikacji mobilnych stało się nieodłącznym elementem naszego życia. Dzięki temu możemy pozostać w kontakcie ze znajomymi i rodziną, przesyłać ważne dokumenty, robić zakupy online oraz korzystać z wielu innych usług. Jednakże dla wielu seniorów, którzy nie mieli do czynienia z technologią, korzystanie z Internetu i aplikacji mobilnych może być nieco trudne i niepewne. Dlatego też, w tym artykule przedstawimy kilka podstawowych zasad, które pomogą Ci bezpiecznie korzystać z Internetu i aplikacji mobilnych oraz uniknąć zagrożeń w sieci.

Zachęcamy także do przeczytania pozostałych artykułów o podobnej tematyce:

Korzystanie z Internetu

Korzystanie z Internetu może być dla niektórych seniorów nieco skomplikowane, ale jest to bardzo ważna umiejętność, która pozwala nam być na bieżąco z informacjami, komunikować się z innymi ludźmi oraz wykonywać wiele innych czynności. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych zasad, które pomogą Ci bezpiecznie korzystać z Internetu:

 1. Zawsze korzystaj z bezpiecznych stron internetowych: Podczas przeglądania Internetu zawsze upewnij się, że korzystasz z bezpiecznych stron internetowych. Adres strony internetowej powinien zaczynać się od „https”, a także powinna wyświetlać się zielona kłódka na pasku adresu.
 2. Unikaj klikania w podejrzane linki: Nigdy nie klikaj w podejrzane linki lub załączniki w mailach od nieznanych nadawców. Może to prowadzić do zainstalowania złośliwego oprogramowania lub wykradnięcia danych.
 3. Nie udostępniaj swoich danych osobowych: Zawsze pamiętaj, żeby nie udostępniać swoich danych osobowych w Internecie, chyba że jest to absolutnie konieczne.
 4. Instaluj antywirus i firewall: Aby zabezpieczyć swój komputer przed wirusami i innymi zagrożeniami, zainstaluj dobry antywirus oraz firewall.

Bezpieczeństwo w Internecie

Bezpieczeństwo w Internecie to ważny temat, który każdy użytkownik sieci powinien znać. Oto kilka zasad, które pomogą Ci uniknąć zagrożeń w sieci:

 1. Używaj silnych haseł: Używaj silnych haseł, które zawierają zarówno duże i małe litery, cyfry oraz znaki specjalne. Unikaj łatwych do odgadnięcia haseł, takich jak Twoje imię czy datę urodzenia.
 2. Nie udostępniaj prywatnych informacji: Nie udostępniaj swoich prywatnych informacji w sieci, takich jak numer dowodu osobistego czy informacje o Twoich finansach.
 3. Bądź ostrożny podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi: Korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi może być niebezpieczne, ponieważ osoby trzecie mogą przechwytywać Twoje dane. W takiej sytuacji warto skorzystać z VPN.
 4. Aktualizuj swoje oprogramowanie: Regularnie aktualizuj swoje oprogramowanie, takie jak przeglądarka internetowa czy system operacyjny. Aktualizacje zwykle zawierają poprawki związane z bezpieczeństwem.

Korzystanie z aplikacji mobilnych

Korzystanie z aplikacji mobilnych to kolejna ważna umiejętność, szczególnie dla seniorów, którzy chcą być na bieżąco z nowinkami technologicznymi. Oto kilka zasad, które pomogą Ci bezpiecznie korzystać z aplikacji mobilnych:

 1. Pobieraj aplikacje tylko z oficjalnych źródeł: Pobieraj aplikacje tylko z oficjalnych źródeł, takich jak App Store czy Google Play. Unikaj pobierania aplikacji z podejrzanych źródeł, ponieważ mogą one zawierać złośliwe oprogramowanie.
 2. Sprawdzaj uprawnienia aplikacji: Przed pobraniem aplikacji zwróć uwagę na jej wymagane uprawnienia. Jeśli aplikacja wymaga dostępu do Twoich prywatnych danych lub kamerki, zastanów się dwa razy, czy na pewno chcesz ją pobrać.
 3. Aktualizuj swoje aplikacje: Regularnie aktualizuj swoje aplikacje, aby zapewnić sobie najnowszą wersję z poprawkami bezpieczeństwa.
 4. Nie udostępniaj swoich danych osobowych: Nie udostępniaj swoich danych osobowych w aplikacjach, chyba że jest to absolutnie konieczne.

Podsumowanie

Korzystanie z Internetu i aplikacji mobilnych to dzisiaj nieodłączny element naszego życia, dlatego warto nauczyć się bezpiecznie z nich korzystać. W Uniwersytecie Trzeciego Wieku APS oferujemy wiele zajęć związanych z nauką korzystania z komputera i Internetu, a także bezpieczeństwa w sieci. Zachęcamy do zapisania się na nasze zajęcia i poznania tajników bezpiecznego korzystania z Internetu i aplikacji mobilnych.

Inni czytali również

Udostępnij

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Proszę spróbuj ponownie.
Twój formularz został wysłany, sprawdź swój adres email aby potwierdzić!

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco.